Kabinet se vrací domů

Unikátní španělský kabinet „Varguño“ se vrátil na Velké Březno

V rámci dlouhodobého projektu scelování historických fondů Národního památkového ústavu se na Státní zámek Velké Březno vrátil výjimečný kus nábytku – španělský sekretář zvaný varguño (čti varguňo). Tento vzácný předmět byl v minulosti odvezen na zámek Libochovice, nyní však opět zdobí interiéry svého původního historického domova.

Co je to varguño?

Jedná se o charakteristický typ španělského luxusního sekretáře, který se vyráběl v 16. a 17. století. Své jméno získal podle španělského městečka Vargas v provincii Toledo, které bylo po roce 1603 proslulým centrem jeho výroby.

Tento konkrétní dvoudílný kabinet vyniká mistrovským uměleckým zpracováním:

  • Tajemný exteriér: Uzavřená skříň z tmavohnědého dřeva je chráněna čelní odklápěcí deskou. Tu zdobí prolamované zlacené kování tvarované do geometrických obrazců (šestihranu, kosočtverců a pětihranů), které vizuálně doplňuje podklad z luxusního rudého sametu. Výrazným prvkem je také masivní krytka zámku se soustruženými zlacenými závěsy.
  • Orientální interiér: Po odklopení čelní desky, která sloužila jako psací plocha, se otevře pohled na symetrickou soustavu drobných zásuvek. Jejich čela jsou zdobena zlatem a vykládána destičkami ze slonoviny po tzv. maurském způsobu (mudejarský styl), což odkazuje na arabský vliv ve španělském umění.

Cesta domů

Návrat kabinetu na Velké Březno je výsledkem badatelské práce a snahy o obnovu původního zámeckého mobiliáře. Díky oficiálnímu převodu mezi památkovými objekty tak mohou návštěvníci Velkého Března obdivovat předmět přesně tam, kam historicky patří.